Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на Музея на киното на Академията за кинематографично изкуство и наука в Лос Анджелис по време на галавечер, съобщи АП.
След България, Джон Малкович посети Румъния, съобщават местните издания.
Американският актьор, номиниран два пъти за “Оскар”, е в Тимишоара - Европейска столица на културата през 2023 г. Той се завърна на сцената на Националния театър след миналогодишния успех с "Адска комедия”.
Този път Джон Малкович поставя "Скандалният Рамирес Хофман", адаптация по романа на чилийския писател Роберто Боланьо “Нацистка литература в Америка”. Главният герой използва изкуството и по-специално поезията, за да оправдае и прикрие своите насилствени действия.
Зрителският интерес към постановката наложи допълнително, трето представление, което се играе тази вечер, научи .
„Ще отидем по-далеч през следващата година с още едно сътрудничество. Това е много важно, защото Джон Малкович е не само огромна филмова звезда, но освен това той е изклю
Четиринадесет документални истории са събрани в пиесата „Малки красиви неща“, която се играе за първи път у нас и е по едноименния роман на Черил Стрейд.
Премиерата е на 10 ноември в „Театро отсам канала“, съобщават продуцентите от „Квазар студио“.
По думите им това е едно от най-поставяните заглавия на американска сцена в последните години, адаптирано за сцена от Ния Вардалос („Моята голяма гръцка сватба“)..
Участват актьорите Владимир Михайлов, Бойко Кръстанов, Маргита Гошева и Каталин Старейшинска, под режисурата на Кристина Беломорска.
Вдъхновена от превърналата се във феномен анонимна онлайн рубрика за съвети Dear Sugar, пиесата разказва реалните истории н
Изложба за будителите на Родопите през Възраждането бе открита днес в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ – филиал „Стар център“ в Смолян.
Експозицията възкресява образите на родопските просветители, духовници, учители йеромонах Григорий (Поп Глигорко), Рада Казалийска, Христо Попконстантинов, Стою Шишков и други.
Гости на откриването на изложбата бяха ученици от СОУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Освен с националните будители, трябва да се гордеем и с талантливите хора на Родопите, които са ни оставили много богата писменост и култура, каза при откриването Светлана Хаджиева, библиотекар.
Тя допълни, че в изложбата са представени основоположниците на просветното дело в Средните Родопи. Йеромонах Григорий е пръв родопски книжовник и борец за национална българска църква, основоположник на школа в Родопите, която успя
"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.
Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.
Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.
Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция.
В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.
В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет", "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин". В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.
На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки
На церемонията американският режисьор е показал оригиналния сценарий на филма "Криминале", съдържащ дори правописни грешки. Архивният сценарий е дарен на музея и е сред ценните експонати в огромната колекция от филмови сувенири на Американската киноакадемия. В музея има още рисунка от Хаяо Миядзаки, очила на Минк Столе от филма "Розови фламинго", макети на Джепето от "Пинокио" на "Дисни", шест варианта за сценарий на "Мълчанието на агнетата" и др.
Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун.
"Искаме предмети от историята на киното, които да бъдат интересни за всички възрасти", каза Мат Сивърсън, изпълнителен вицепрезидент за колекцията на Американската киноакадемия. "Съхраняваме световна филмова история още от основаването на Академията през 1927 г."
Някои експонати са дарени от самите звезди - Джейми Лий Къртис е предоставила разкъсаната си рокля от "Истински лъжи", Лу Даймънд Филипс е дал китарата, с която изпълнява ролята на Ричи Валънс в "Ла Бамба". През миналата година Стивън Спилбърг е подарил на музея своята колекция от оригинални, ръчно рисувани нитратни анимационни клетки от "Снежанка и седемте джуджета". Студио "Гибли", което не работи с друг американски музей, е дарило 80 оригинални произведения на японското анимационно изкуство, както и филмови плакати и работно бюро за работа на аниматорите, използвано в студиото.
Да притежаваш оригинал на Миядзаки от миналия век е нещо, което спира дъха, каза Съвърсън.
Русенският музей получи като дарение шестнайсетмилиметров кинопрожекционен апарат "Украйна 5".
Той е произведен преди 50 години и е притежание на Едварт Лебикян, като е използван за домашни прожекции. Това съобщи Силвия Трифонова от културния институт.
Тя обясни, че читалища, клубове и места, в които е имало подвижни кина, са се снабдявали с киноленти по заявка, изпълнявана от съществуващото тогава Държавно предприятие "Разпространение на филми" - Горна Оряховица, а пратките пристигали в специални кутии чрез Български държавни железници.
Дарението включва и оригинален звукоусилвател, предназначен за машината.
Трифонова каза още, че Едварт Лебикян и неговият брат Хачик Лебикян са запалени кинолюбители, а страстта им към киното и фотографията се формира от баща им.
Двамата братя дарили на музея в края на миналата година стъклени
От 13 до 21 септември София ще бъде изпълнена с магията на уличното и кукленото изкуство на трупи от цял свят. Това съобщават от Столичния куклен театър по повод 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“.
Официалното откриване в салона на ул. „Гурко“ е със спектакъла „Чайка“ на белгийската компания Belova Iacobelli.
В рамките на фестивала, в зала „Райко Алексиев“ 125, ще бъде представена и изложбата на сценографа – проф. Майа Петрова и нейните ученици, които подбраха най-впечатляващите експонати от цялостното си творчество. Експозицията ще бъде достъпна от 4 до 20 септември и е съвместен проект със Съюза на българските художници.
Предстоят и няколко премиери, една от които е най-новият спектакъл н
Изложба "Добри Желязков Фабрикаджията - първият български предприемач" ще бъде открита на площад „Цар Освободител“ в Сливен на 16 октомври, съобщиха организаторите от Националния текстилен музей в града.
Тя се реализира със съдействието на Община Сливен.
Експозицията представя историческото значение на делото на Добри Желязков, неговия жизнен път и значението на Сливен за промишления преход. Представлява 10 винилови платна за експониране на открито.
Посвещава се 190-ата годишнина от началото на българската индустриализация. По повод годишнината на 21 октомври в Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ ще бъде открита юбилейна изложба „190 години от началото на текстилната индустрия на Балканите“.
На юбилея е посветен и тазгодишното тридесето издание на Традиционния ученически конкурс за рисунка „Аз и м
Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.
Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.
„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.
Пешеходни зони ще
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Колекцията на Академията обхваща повече от 52 милиона предмета и е най-голямата подобна в света, посветена на историята на киното. Не всичко е изложено за публиката, но експонатите са достъпни по няколко начина - в музея, в библиотеката, чрез филмовия архив и онлайн.